Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın bölgesi ilerleyen yaşla, mimiklerimizle, güneşe maruz kalmakla kırışan ve sürekli göz önünde olup gizlenmesi mümkün olmayan bir bölgedir. Mimik kullanımına bağlı olarak zamanla yatay alın çizgileri ve kaşlarımızın arasında dikey çizgiler oluşur. Aynı zamanda yaşla birlikte cilt gerginliğini ve ışıltısını kaybeder. Bazı durumlarda bu kırışıklıklar kalıcı hale gelebilir, alın çizgileri kişiye yaşlı, yorgun, endişeli, sinirli bir görünüm kazandırabilir. Doğal olarak kimse böyle görünmeyi istemez. İşte bu noktada alın estetiği ve kaş kaldırma uygulamaları yapılarak kişinin arzu edilen çekici bir görünüme kavuşmasını sağlıyoruz.

ALIN GERME AMELİYATI YAPTIRMALI MIYIM?

Alın bölgenizdeki kırışıklıklar ve çizgiler yüzünüzü oynatmadığınız halde bile belirginse, daha önce alın düzeltmek için dolgu yapıldı ancak sonuç alınamadıysa ameliyat olmanız daha uygun bir seçenektir.

ALNIM KIRIŞIK ANCAK GÖZ KAPAKLARIM SARKIK VE KAŞLARIM DA DÜŞÜK, AYNI AMELİYATTA HEPSİ BİRDEN DÜZELTİLEBİLİR Mİ?

Cevap evet. Genelde 40 yaş üstü hastalarda görülen derin ve dolgu ile düzelmeyen kırışıklıklara sarkık göz kapakları ve düşük kaşlar da eşlik edebilir. Elbette alın germe  ameliyatı yapılırken genel olarak yüzdeki estetik oranları koruyacak bir müdahale yapılacaktır. Aynı şekilde kaş kaldırma teknikleri ile alın estetiğine katkıda bulunulabilir ve hastanın şikayetlerine çözüm bulunabilir.

ALIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Bu ameliyat için klasik alın germe ve endoskopik (kapalı) alın germe olmak üzere iki teknik bulunmaktadır.

KLASİK ALIN GERME TEKNİĞİ:

Saç çizgisinden, yani karşıdan bakıldığı vakit hiç belli olmayacak ya da çok az belli olacak bir hattan yapılacak kesi ile yapılır. Kırışıklıklara neden olan bölgeler serbestleştirilir, cilt altından kaş seviyesine kadar gelinir ve kaşlar da bir miktar yukarı kaldırılır. Germeye bağlı deri fazlası kalacağından, bu fazla deri kesilerek uzaklaştırılır. Eğer göz kapaklarınız sarkıksa bunlar da düzeltilir. Gizli dikişler atılarak ameliyat sonlandırılır. Ortalama süre 2 saattir. Eğer başka işlemler de yapılacaksa süre uzayacaktır.

ENDOSKOPİK (KAPALI) ALIN GERME VE TEKNİĞİ:

Klasik yönteme göre daha az kesi ile yapılır ancak fazla olan kırışıklarda istenilen sonucu vermemektedir. Yöntem olarak yapılan işlem aynıdır. Aynı şekilde kaş kaldırma işlemleri için de endoskopik kaş kaldırma tekniği uygulanmaktadır.

AMELİYAT TEK ÇÖZÜM MÜ?

Ameliyattan korkan kişiler alın germe için lazer deneyebilirler. Uygun lazer yöntemi ile kırışıklıklar büyük oranda azaltılabilir. Lazer uygulaması öncesinde yapılacak dolgu işlemi ile birlikte işlemin etkinliği artacaktır. Ancak lazer uygulaması ile yapılan alın estetiği, cerrahi alın estetiği kadar etkili değildir ve alın çizgilerinin yok olmasında uzun vadeli bir çözüm olarak sunulmaz.

AMELİYATTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Ameliyattan sonra bir gün hastanede yatarsınız ve her şey yolunda giderse ertesi gün taburcu olursunuz. İlk bir hafta içerisinde doğal olarak ameliyat yapılan bölgede morluk olacaktır, bu dönemde buz kullanılması, başın arkaya doğru tutulması, morluk azaltıcı kremler kullanılması önerilir. Morluklar ve şişlikler yaklaşık 2 hafta içerisinde kaybolur ve siz de günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Alın bölgenizde geçici his kayıpları yaşayabilirsiniz. Yoğun fiziksel aktivitelerden 2-3 hafta boyunca kaçınmalısınız. Tercihen 2-3 ay yüzünüzü güneşten korumalı ve dışarı çıkarken güneş koruyucu krem sürmelisiniz.