Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız hiç şüphesiz günlük hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Tüm vücudumuzun ağırlığını taşıyan bu organımız bu nedenle büyük baskı altında kalmaktadır ve yaralanma riski yüksektir. Alışkanlıklarımız doğrultusunda ayaklarımıza yeteri kadar önem vermemekteyiz. Ancak ayak bakımı diyabetik hastalarda çok daha önemlidir. Diyabetik ayak bakımı için önemli noktaları sizler için derledik.

DİYABETİK AYAK NEDİR?

Diyabet hastası olan bireylerde zamanla damarlarda kan dolaşımını olumsuz etkileyecek hasarlar gelişir. Ayrıca sinirler de olumsuz etkilendiğinden his kaybı başlar. Diyabete bağlı sinir hasarı nedeniyle ayak derinizde çatlama, kuruma, terlemede azalma, histe azalma meydana gelir. Bu yüzden diyabet hastalarının ayak bakımına özel önem verilmesi gerekmektedir. Önlem alınmaması ve bakım yapılmaması halinde kişilerin hayat kalitesini düşürecek ve rahatsızlık verecek diyabetik ayak ülserleri oluşmaya başlayabilir.

DİYABETİK AYAK BAKIMI NASIL OLUR?

Diyabet ayak bakımı için her şeyden önemlisi kan şekerinizin kontrol altında olmasıdır. Kan şekeriniz ne kadar normal sınırlar içerisindeyse sağlığınız dolayısıyla vücudunuz (ve tabii ayaklarınız) o kadar iyi demektir.

Diyabet ayak bakımında en güzel ve sağlıklı bakım şekli her gün yapılandır ve bu bakımlar oldukça basittir. Her gün ılık sabunlu suyla ayağınızı yıkamak, sonrasında kurulamak ve mantar gelişimini engellemek için pudra kullanmak diyabetik ayak ülserine karşı alınabilecek basit ancak çok etkili önlemlerdir.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü özellikle kış aylarında diyabetik hastalar ayaklarının üşüdüğünü daha fazla hisseder. Bu nedenle ayağını çok sıcak suyla yıkayıp ya da sobaya çok fazla yaklaştırıp yakan hasta mevcuttur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ayağınız üşüyorsa bir yerine iki, hatta üç çorap giyin. Çorapların bacağınızı sıkmadığından emin olun. Ayağınızı ısıtmak için soba ya da kalorifere çok yakın oturmayın. Ayağınızı yıkayacağınız suyun sıcaklığını mutlaka bir yakınınıza kontrol ettirin.

Diyabetiniz varsa ve sigara içiyorsanız lütfen bırakın. Normal bireylerde dahi dolaşım sıkıntısı yapan sigara diyabeti olan hastaların dolaşımını daha da fazla bozmaktadır. Bu da ek sorunlara yol açmaktadır.

Sinir hasarı nedeniyle duyuda azalma olduğundan ortopedik ayakkabı kullanılması, fazla ayakta durulmaması sizin faydanıza olacaktır. Aynı şekilde ortopedik ayakkabı kullanılması nasır gelişimini de engelleyecek ya da yavaşlatacaktır.

Eğer ayağınızda kızarıklık, tırnak batması, şişme, ağrı ya da zonklama varsa ya da derinizde bir yaralanma olduysa mutlaka doktorunuza danışın. Son olarak ayağınızı her gece uyumadan önce kontrol etmeyi unutmayınız. Böylece meydana gelebilecek olumsuz durumları erkenden görebilir ve önlem alabilirsiniz.