Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Günümüzde en çok uygulanan estetik müdahalelerin arasında yer almaktadır. Geçmişten bugüne göğüsler her kadın için daima çok önemli olmuştur. Zira hem estetik açıdan ön planda hem de çocuğunu emzirmek için yaşamsal öneme sahip bir organdır. Estetik kaygılarımızın oldukça ön planda olduğu bir dünya da ise her kadın tabii ki göğüslerinin güzel görünmesini ister.

Ancak emzirme sonrası, doğumsal hastalıklar, ameliyatlar ya da birtakım hastalıklara bağlı olarak göğüs dokusu arzu edilen estetik görünümünü kaybedebilir; daha küçük, daha sarkık durabilir ya da tamamen alınmış olabilir.

Bu ve benzeri durumlarda meme dokusunu arzu edilen görünüme ve dolgunluğa kavuşturmak elbette mümkündür. İşte en sık sorulan sorularla göğüs büyütme ameliyatı hakkında bilmeniz gereken her şey:

GÖĞÜS SİLİKONLARININ İÇERİSİNDE NE BULUNUR?

Silikonlar günümüzde içerdikleri maddeye, şekillerine ve yüzey yapısına göre farklılık gösterirler.

İçerdiği madde Şekil Yüzey yapısı
Silikon Anatomik Düz
Serum Yuvarlak Pürtüklü

 

Günümüzde daha çok silikon içeren, pürtüklü yüzeye sahip anatomik protezler tercih edilmektedir.

PROTEZLER GÖĞÜSLERİN NERESİNE YERLEŞTİRİLİR?

Protezler kas üzerine (meme dokusu altına) yerleştirilebildikleri gibi kas altına da yerleştirilebilirler. Kas altına yerleştirildiğinde protez dışarıdan daha az hissedilir.

Göğüs protezlerinin yerleştirilmesi için 3 farklı yöntem vardır: Meme başından (alt kısımdan), memenin alt kenarından ya da koltuk altından. Hepsinde de bir miktar iz kalmakla birlikte, zamanla bu iz azalır ve soluklaşır.

Yerleştirme yöntemi Oluşabilecek sorunlar
Meme başı Emzirme bozulabilir, uyuşukluk olabilir
Meme altı Nadiren emzirme bozulabilirve nadiren uyuşukluk olabilir
Koltuk altı Nadiren emzirme bozulabilir ve nadirenuyuşukluk olabilir

 

SİLİKON GÖĞSÜN YAPISINI BOZAR MI? ANNE SÜTÜNÜ ETKİLER Mİ?

Göğüse yerleştirilen silikona bağlı anne sütüne silikon karışmamaktadır. Eğer doğru yöntem seçilirse emzirme sıkıntısı yaşamazsınız.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATLARINDA RİSK VAR MI?

Göğüs büyütme ameliyatlarında kullanılan proteze ek olarak ameliyatın sonucunu etkileyen kişisel etkenler vardır:

  • Göğüs gelişimindeki bozukluklar
  • Göğsün ilk büyüklüğü ve simetrisi
  • Meme dokusunun özellikleri (gevşekliği, dolgunluğu, kalınlığı)
  • Cilt özellikleri (elastikiyet, sarkıklık vb)
  • Meme tabanı genişliği

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Ameliyat yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir ve genel anestezi almaktadır. Anesteziye bağlı görülen birtakım yan etkiler olmaz ve doktorunuz uygun görürse 4-5 saat içerisinde evinize gidebilirsiniz.

Eğer göğüslerinizde sarkma da mevcutsa önce meme dikleştirme ameliyatının da gerekeceğini bilmelisiniz.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATINDAN SONRA AĞRI OLUR MU?

Elbette ameliyattan sonra ağrınız olacaktır ancak bunlar sıradan ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Eğer protez kas altına yerleştirildiyse, erken dönemlerde kolunuzu oynatırken ya da yük taşırken bir miktar ağrı hissedebilirsiniz ancak bu geçicidir. Ameliyattan sonraki 3-4 hafta kesinlikle ağır aktivitelerden kaçınmalısınız.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATININ TEKRARLANMASI GEREKİR Mİ?

Protezler genelde bir defa yerleştirilirler ve genelde ömürlüktürler. Ancak bazı durumlarda ilerleyen yaşla cildimizde ve meme dokusunda meydana gelen değişiklikler doğrultusunda tekrar değiştirilmeleri gerekebilir.

GÖĞÜS PROTEZLERİ KANSER YAPAR MI?

Son zamanlarda sık sorulan bir soru ise göğüs protezlerinin kanser yapıp yapmadığıdır. Ancak bu konuda henüz bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Çalışmalar meme protezi olan ve olmayan hastalarda aynı oranda kanser görüldüğünü göstermektedir.