Kırışıklık Giderme Tedavisi

Doğduğumuz andan itibaren yüzümüz sürekli hareket halindedir ve yüzümüzde bulunan mimik kasları sayesinde ruh dünyamızı, kafamızdan geçenleri kısaca istediklerimizi ifade edebilmekteyiz. Doğal olarak bu kadar fazla ve yoğun harekete maruz kalan bir bölge zaman geçtikçe ilk günkü canlılığını kaybedecektir. Bunda aynı zamanda cildin yapısında meydana gelen değişiklikler de rol oynar.

Günümüzde en çok tercih edilen estetik müdahalelerinden biri olan dolgu, fazla ve yoğun harekete maruz kalan kasların toparlanması ve sağlamlaştırılması için yapılan acısız bir uygulamadır.

Uygulamada kullanılan malzeme doğal biyolojik bir madde olduğundan geçici etkiye sahiptir ve kişiden kişiye değişmekle birlikte 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

HANGİ BÖLGELERE KIRIŞIKLIK GİDERME UYGULAMASI YAPILIR?

İşlem günümüzde genelde göz çevresindeki, alındaki, kaşlar arasındaki, burun yanlarındaki ve genelde sigara içenlerde görülen üst dudaktaki ince kırışıklıkları azaltmak ve geçici olarak yok etmek için kullanılmaktadır.

Öte yandan sadece kırışıklık azaltmada kullanılmamaktadır. Diğer kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

  • Terlemeyi azaltmak: Ayak tabanı, koltuk altı ve avuç içine uygulanır.
  • Migren tedavisi: Baş bölgesindeki belli noktalara uygulanır.
  • Diş gıcırdatma/çene eklemi ağrısı: Eğer çiğneme kasınız fazla gelişmişse işlem uygulanarak gücü azaltılabilir.
  • Boyun, kol ve bacakta meydana gelen ve tekrarlayan şiddetli kas kasılmalarını önlemek için uygulanabilir.
  • Şaşılık tedavisinde uygulanabilir.
  • İdrar kaçırma sıkıntısı olan hastalarda mesaneye yapılabilir.
  • Akne tedavisi için kullanılabilir.

Bunların dışında henüz onaylanmamış ve deneme aşamasında olan çeşitli kullanım alanları mevcuttur.

UYGULAMA SONRASI NASIL BAKIM YAPILMALIDIR?

Kırışıklık giderme uygulaması çok kolay yapılan ve çok az acı hissedeceğiniz bir işlemdir. Yapıldıktan hemen sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Sadece ilk gün yüzünüzü herhangi bir nedenle çok ovuşturmamalısınız.

İşlemin etkisi ortalama 4-5 günde tam olarak ortaya çıkar. Doktorunuz genelde bu süreden sonra sizi kontrole çağırır ve gerek görürse düzelmemiş ufak tefek kırışıklıklarınız için ek dolgu uygulaması yapabilir. Uygulaması sonrası görülen en sık yan etki birkaç gün içinde geçen ve iğnenin girdiği yerde oluşan ufak morluklardır.

Günümüzde uygulanma; erkek ve kadın kuaförlerinde, güzellik merkezlerinde, diş kliniklerinde, epilasyon merkezlerinde işin uzmanı olmayan kişiler tarafından sıklıkla yapılmakta ve istenmeyen sonuçlar doğmaktadır. Lütfen işlem yaptıracağınız kişinin eğitiminden ve bilgisinden emin olunuz.

İşlem uygulanmadan önce doktorunuzla ne istediğiniz konusunda konuşmanız faydalı olacaktır. Bazı kişiler doğal bir görünüm isterken bazıları işlem yapıldığının “belli olmasını” ister. Doğal ya da donuk bir yüz tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

İşlem yaptırdıktan sonra nemlendirici kullanmanız çok daha iyi sonuçlar verecektir.