Yüz Germe Estetiği

Yüzümüz duygularımızın, kalbimizin, aklımızın yansımasıdır. Günlük hayatta insanlarla iletişim kurabildiğimiz ve daima göz önünde olan hatta en fazla dikkat edilen bölgedir. Ne yazık ki bu kadar göz önünde olan yüzümüz de zamanla birlikte yaş, stres, yerçekimi, güneş, beslenme alışkanlıklarımız gibi durumlardan etkilenir. Gençken ışıl ışıl olan cildimiz dolgunluğunu, ışıltısını, canlılığını kaybeder ve sarkar.

İyi haber şu ki bu durum düzeltilebilir. Sarkmış yanak ve boyun bölgesi gerginliğini, ışıltısını ve dolgunluğunu tekrar kazanabilir.

Yüz germe ameliyatının farklı türleri olup, kullanılacak yöntem cildinizin sarkıklığına, elastikiyetine, kemik yapınıza ve yağ miktarınıza göre değişecektir.

YÜZ GERME İÇİN AMELİYAT TEK ÇÖZÜM MÜ?

Eğer cildinizde gevşeme ve sarkma varsa ve ameliyat olmaktan korkuyorsanız Ulthera (ses dalgası kullanılarak) ya da ThermiTight (radyofrekans) kullanılarak tek ya da iki seansta istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Her iki yöntemin etkisi ortalama olarak 2-3 sene sürecektir.

Yüz Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ameliyattan önce sigara kullanıyorsanız 3 hafta önce bırakmalısınız ve diyabet, kalp rahatsızlığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa mutlaka belirtmelisiniz. Eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız ilaçların ayarlanması için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatının birkaç çeşidi vardır ve en uygun tekniğe karar verirken doktorunuzla birlikte sizin de fikir birliğinde bulunmanız sağlıklı olacaktır. Yüzünüzdeki herhangi bir bölgeye ek müdahale gerekiyorsa bu da aynı ameliyatta yapılabilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ortalama süre 4 saattir. Yüz germe ameliyatı yapılırken yüzünüzdeki mimik kaslarını kullanmanızı sağlayan sinirlerin zarar görmemesi gerekir. Bu açıdan bu ameliyat dikkat ve deneyim gerektirmektedir.

● KLASİK YÜZ GERME AMELİYATI:

Bu ameliyatta kesilen bölgeler saç çizgisini takip ederek şakak bölgesinden kulak önüne iner ve buradan da kulak yolu içerisine gizlenerek kulak memesine ve kulak arkasından dönerek tekrar saçlı çizgiye çıkar. Yüz germe tamamlandıktan sonra fazla cilt atılarak hem gizli hem de çok ince dikişlerle cilt kapatılır. 

● MACS LİFT YÜZ GERME AMELİYATI:

Klasik ameliyattan farkı kesinin daha kısa olmasıdır. Daha az deri sarkıklığı ancak yağ doku sarkıklığı fazla olan kişilerde tercih edilebilir. 

● ORTA YÜZ GERME AMELİYATI:

Deri sarkması az olan genç hastalarda tercih edilebilir. Kesi saçlı deri içerisinde yapılır. Bazı durumlarda ağız içerisinden de ek kesiler gerekebilir.

 Yüz Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatından sonra kanama, sinir hasarı, enfeksiyon, hipertrofik skar (kötü iz kalması), saç kaybı olabilir. Alınacak olan gerekli önlemlerle bu riskler en aza indirgenmektedir.

Yüz Germe Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe estetiği sonrasında her ameliyatta olduğu gibi ağrı, şişlik ve morarma gibi şikayetler olabilir. Buz uygulaması ile ödem ve morarma azaltılabilir ve morluk azaltıcı kremler kullanılabilir. Ameliyatın türüne göre doktorunuz cilt altında kan ve sıvı toplanmasını engellemek için dren yerleştirmişse 1 ya da 2 gün sonra bu çekilir. Ameliyattan sonra genelde bir gün hastanede yatmanız yeterlidir.  Ameliyattan sonra iki gün içerisinde duş alabilirsiniz. Dikişleriniz 1 hafta-10 gün içerisinde alınır. 3 hafta boyunca ağır egzersiz yapmamalısınız. 2 hafta içerisinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Yüz germe estetiği  sonra germe işlemine bağlı hissettiğiniz dolgunluk ve gerginlik iste azalarak birkaç ay içerisinde kaybolacaktır.