Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Neden Yapılır?

İnsanoğlunun doğduğu günden itibaren sürekli değişim halindedir. Yaşın ilerlemesi ile insan vücudunda çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler özellikle yüz bölgesindedir. İlerleyen yaşla birlikte kişiden kişiye değişmekle birlikte üst göz kapağında sarkma ve alt göz kapağında torbalaşma meydana gelmektedir. Bu görünüm kişiyi olduğundan yaşlı, yorgun ve üzgün olarak gösterir. Bu durumu düzeltip, estetik açıdan daha arzu edilen ve daha genç bir görünümü elde etmek için göz kapağı estetiği ameliyatı yani Blefaroplasti ameliyatı yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı estetiği öncesinde kan sulandırıcı ilaçları kullanmamak gerekmektedir. Buna ek olarak yeşil çay, bitkisel çaylar ve E vitamini içeren besin ve ilaçlar kanın sulanmasına sebep olacağından bu besinlerin tüketilmemesi ve göz kapağı estetiği yaptıracak kişinin bu ilaçları almayı bırakması büyük önem taşır.

Göz kapağı estetiği yaptıracak kişinin eğer hastalıkları varsa, doktoru mutlaka bilgilendirilmelidir. Zira göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi durumlar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski arttırmaktadır. Bu kronik hastalıkların müdahaleyi yapacak doktor tarafından bilinmesi oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı üst göz kapağı ve alt göz kapağı için yapılan ameliyatların hepsine verilen addır. Üst göz kapağı için lokal ya da genel anestezi altında, alt göz kapağı içinse genelde genel anestezi altında yapılır. Ayrıca alt göz kapağının ameliyatı üst göz kapağı ameliyatına göre daha fazla dikkat istemektedir.

Blefaroplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Üst göz kapağı ameliyatı yaklaşık 30 dakika, her iki göz kapağı ameliyatı ise yaklaşık 1 saat sürmektedir.  Ameliyat lokal anestezi altında yapıldıysa genelde aynı gün evinize gidebilirsiniz. Ameliyat nedeniyle az miktarda şişlik ve morarma olması normaldir ve 2-3 gün içerisinde düzelir. Bu süre sonunda işinize dönebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağrınız için basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Dikişler gizli olarak atıldığından sonradan alınması gerekmez. Pansumanlara yaklaşık 1 hafta devam edilir. İlk 1-2 hafta içerisinde gözünüzü çok fazla yoracak aktivitelerden (çok kitap okuma, yakından televizyon seyretme ve bilgisayar kullanma gibi) uzak durmanız konforunuzu artıracaktır. Gerekirse suni gözyaşı damlası kullanabilirsiniz. Göz kapağı estetiği yaptıranların ağır aktivitelerden 3-4 hafta uzak durması önerilir. Bir ayın sonunda normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiğinin Eiskleri Nelerdir ?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi az da olsa göz kapağı estetiğinin riskleri mevcuttur. Az görülmekle birlikte göz kapağı estetiği sırasında ya da sonrasında hastada kanama problemleri görülebilir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılması ve ilaç tedavisi ile kontrol edilmeyen hipertansiyon, göz kapağı estetiği sırasında kanamalara sebep olabilir. Müdahale sırasında ya da sonrasında gerçekleşebilecek kanama iyileşmeyi geciktirebilir ya da bölgede iz kalmasına sebep olabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatları hakkında en çok korkulan durum körlüğün meydana gelmesidir. Bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Cerrahi müdahale sırasında veya sonrasında meydana gelebilecek kanama buna sebep olabilir. Kanamanın erken teşhis edilmesi ve drenaj ile bu sorun hemen çözülebilir.
Ameliyat sonrasında enfeksiyonun oluşması çok nadir olarak gerçekleşir ve genelde beklenen bir durum değildir. Enfeksiyon oluşması durumunda uygun antibiyotik tedavisi ile kolayca çözülebilir.