Jinekomasti nedir?

Günümüzde çok karşılaşılan ancak çoğu hasta tarafından dillendirilmekten çekinilen bir durumdur. Gynecomastia, diğer adıyla Jinekomasti kelimesinin anlamını merak edenler için: Gyneco “Kadın cinsiyetiyle ilgili ön ek”, – mastia eki ise “Meme” anlamına gelmektedir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de çeşitli hormonal sebeplerden büyüme görülebilir. Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesine verilen tıbbi isimdir.

Bildiğiniz gibi kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de göğüs bölgesi mevcuttur ve hormonal durumlardan bu bölgede büyüme görülebilir. Ergenlik ve yaşlılık gibi dönemlerde doğal olarak da görülebilen jinekomasti genellikle düzelme eğilimindeyken bazen kalıcı olabilir. Kadınların aksine erkek memesi işlevsiz olduğundan büyüme durumunun devamı ile karşı karşıya kalan bireyler kendinlerini fiziksel ve sosyal anlamda rahatsız hissedebilir. Bu durumun giderilmesi için estetik müdahaleler yapılır.

Jinekomasti neden kaynaklanır?

Genellikle ergenlik döneminde hormonal değişiklikler yüzünden görülebilen jinekomasti; hormon kullanımı, alkol ve esrar, karaciğer rahatsızlığı, ilaç kullanımı, vücut geliştirmede kullanılan bazı maddeler, testis tümörleri gibi durumlarda da görülebilir ve bu nedenle erkek memesi küçültme öncesi gerekli tetkiklerin yapılması önerilir.

Ameliyat şart mıdır?

Bu tarz bir büyüme gerçekleştikten sonra maalesef diyet ve egzersiz ile düzelme olmamaktadır ve erkek memesi küçültmesi için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Jinekomasti’nin evreleri nelerdir?

Jinekomasti 3 evreye ayrılmaktadır:

Birinci evre: Meme sınırlı büyüklüktedir ve sarkma yoktur. Genellikle yağ dokudan oluşur. Yağ dokunun alınması ile görüntü düzeltilebilir. Eğer yağ dokusunun dışında meme dokusu da mevcutsa gerekli görüldüğü takdirde bu dokuların alınması için küçük bir kesi yapılabilir.

İkinci evre: Meme birinci evreden daha büyüktür ancak deride sarkma yoktur ve birinci evre jinekomasti gibi tedavi edilebilir.

Üçüncü evre: Meme büyümesine sarkma da eşlik etmektedir ve tek başına yağ dokunun ya da meme dokusunun alınması yeterli olmamaktadır. Sarkma olan hastalarda cildin de çıkarılması gereklidir.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır? Nasıl iyileşir?

Erkek memesi küçültme ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Ameliyattan sonra geçici morarma görülebilir. Hafif ağrı kesicilerle ağrınız kontrol altına alınır. Yaklaşık olarak bir hafta boyunca korse takmanız alacağınız sonucu daha da olumlu etkileyecektir. Jinekomasti korsesi ameliyatlı bölgeyi sarar ve sıkı tutarak ağrılarınızın azalmasını ve iyileşme süresinin kısalmasını sağlayacaktır. Müdahaleden iki hafta sonra hafif fiziksel aktivite yapabilir yaklaşık bir ay içerisinde tamamen eski yaşam tarzınıza dönebilirsiniz.