Karın Germe Ameliyatı Nedir ?

Belirli nedenlerden ötürü karın bölgesinde meydana gelen sarkmaların cerrahi teknik olarak düzeltilmesidir. Genelde aşırı kilo alıp verme, hamilelik sonrası dönemde görülmesi nedeniyle kadınlarda daha sık yapılsa da, erkeklerde de özellikle obezite cerrahisi sonrası dönemde ihtiyaç duyulmaktadır.

Ameliyat öncesinde nelere dikkat edilmeli?

Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan en az 2-3 hafta önce bırakmalısınız. Ayrıca kan sulandırıcı veya A vitamini kullanıyorsanız bunlarla ilgili mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Ameliyat nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatı çıkartılacak derinin miktarına ve yapılacak ek işlemlere göre 2-5 saat sürebilir.

Bu ameliyatta yapılacak olan kesi genelde göbek deliğinden 8-10 cm hatta ve iç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde yapılır. Ayrıca göbek deliği de bu işlemde düzeltildiğinden, göbek deliği etrafında da birkaç tane dikiş olacaktır. Ancak iç çamaşırı bölgesinde kalan ve karın germe ameliyatının esas kesi yeri gizli dikişlerle dikilir.

Karın germe ameliyatında ek olarak yağ aldırma (yağ emme) işlemi de yapılabilir.

Eğer karındaki sarkma sadece alt bölgede ise daha kısa süren mini karın germe yapılabilir.

Ameliyattan sonra cilt altında kan ve sıvı birikmesini engellemek için dren adı verilen iki adet plastik tüp yerleştirilir ve bunlar duruma göre bir ya da iki gün kalabilir. Ayrıca kendinizi yürüyecek kadar iyi hissedene kadar idrarınızı yapabilmeniz için sonda takılır.

Karın germe ameliyatı sonrası ne yapılır?

Ameliyattan sonra doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca korse giymeniz gerekmektedir ve olabilecek en kısa sürede yürümeye başlamanız istenir. Bu bacaklarınızdaki kan dolaşımını artırıp ameliyat sonrası hareketsiz kalmaya bağlı gelişebilecek yan etkileri azaltmak içindir.

Karın germe ameliyatı sonrası ilk birkaç gün ağrınızın olması, dik yürümede zorluk normaldir. Ağrı kesiciler ile bu ağrılarınız oldukça azalır.

Dikişler genellikle iki hafta içerisinde alınır. Karın bölgesini ilgilendiren egzersizler hastanın iyileşme hızına göre ve doktorunuzun gerek gördüğü kadar ertelenir. Bu süre genelde 6-10 haftadır.

Karın germe hamile kalmaya engel değildir ancak hamile kalırsanız karnınızın tekrar sarkacağını bilmelisiniz. Ayrıca doğum sonrası karın germe ameliyatı için en uygun süre 1 yıldır.

Operasyonun yan etkileri var mıdır?

Her ameliyat gibi karın germe ameliyatının da yan etkileri mevcuttur. Dikiş yerinde enfeksiyon ya da cilt altında kan birikmesi görülebilir. Bunların basit şekilde düzeltilebileceğini bilmenizde fayda var. Ayrıca karın germe ameliyatı olan ileri yaştaki hastalarda kan pıhtısı atma riski daha yüksektir. Bu yüzden ameliyat sonrasında olabilecek en kısa süre içerisinde yürümeniz sizin için iyi olacaktır.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Eğer diyabet hastasıysanız ya da sigara içiyorsanız yara iyileşmeniz normal bir insana göre daha geç ve kalacak izler daha belirgin olacaktır.

Son olarak karın germe ameliyatı sonrası beslenmenize dikkat eder, spor yapar ve kilo almamaya dikkat ederseniz elde edilecek görünüm sizi daha mutlu edecektir.