Yüz Dolgusu Nedir?

Kadınların ilerleyen yaşlarda tercih ettiği bir estetik müdahaledir. Tamamen acısız olan bu yöntem ile estetik müdahale uygulanan hastaların ciltlerinde sıkılaşma ve çok daha genç bir görünüm sağlanabilir.

Cildimiz neden sarkar?

Cildimizin yapısında bulunan yapıtaşları, yağ doku, lifler zamanla birlikte azalır ve kırışıklıklara, hacim kaybına, sarkmaya yol açar.

Yüzümüz hayatımız boyunca pek çok faktörden etkilenir. Yüzümüzün yapısı özellikle yaşın ilerlemesi ile kasların eski sıkılığını yitirmesi, hayat standartları, sağlıklı yaşam biçimi, kilo alıp vermeyle birlikte değişikliklere uğrar. Genelde bu değişiklikler istenmeyen yöndedir. Sarkma, hacim kaybı, yüzdeki olukların derinleşmesi gibi doğal süreçte olan ancak istenmeyen değişiklikleri düzeltmek dolgu kullanarak mümkündür.

Yüz dolgusu türleri nelerdir?

İhtiyacınız olan bölgeye göre farklı özelliklerde dolgular mevcuttur. Lütfen dolgu yaptıracağınız zaman bu konu hakkında bilgi alınız.

Yüz dolgusu ile:

  • Alındaki çizgiler
  • Kaş arasındaki çizgiler
  • Gözyaşı oluğundaki hacim kaybı
  • Burundan dudaklara doğru uzanan çizgiler
  • Yüz sarkması
  • Akne izleri
  • Dudaktaki asimetri ve incelik düzeltilebilir.
  • Aynı zamanda elmacık kemiklerinizin olduğu bölge ve çene hattınız belirginleştirilebilir, kaşa şekil verilebilir, burun ucu kaldırılabilir.

Yüz dolgusu aynı zamanda kendi yağınız kullanılarak da yapılabilir. Ancak bu şekilde yapılan uygulamada hem anestezi almanız gerekmektedir hem de daha uzun sürmektedir. Ayrıca vücudunuzdan alınan yağların dolgu yapılan yerde bir miktarı erimektedir.

Yüz dolgusu nasıl yapılır?

Yüz dolgusu işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer ve işlem esnasında belirgin bir ağrı hissetmezsiniz. Eğer ağrı eşiğiniz çok düşük ya da iğneden korkuyorsanız işlemden önce anestezik kremler sürülerek duyacağınız rahatsızlık neredeyse sıfırlanır. İşlemden sonra günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

İz kalır mı? Dolgudan sonra nelere dikkat edilmeli?

Dolgu yapılan yerlerde kızarıklık ve hafif morarmalar görülebilir ve bunlar tamamen geçicidir.

İşlem sonrasında bir gün boyunca yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Dolgu yapılan bölgeye masaj yapmanız önerilebilir. Çok sıcak olmaması koşuluyla duş almanızda sakınca yoktur.