Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ya da tıp dilindeki kullanımı ile rinoplasti ameliyatı burnun şeklini değiştirmek ya da görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Rinoplasti ameliyatı denildiğinde akla ilk gelen şey estetik kaygılarla yapıldığı olsa da rinoplasti birçok farklı amaçla yapılabilir.

Geçirilen kazalar sonucu darbelere bağlı olarak burunda oluşabilecek deformasyonların giderilmesi ve burnun eski haline getirilmesi amacıyla da rinoplasti yapılabilir. Benzer şekilde eğer hastanın burnuyla ilgili bir sebepten kaynaklanan nefes problemi sorunu varsa, bu sorun da rinoplasti ile çözülebilmektedir.

Burun estetiğiyle birlikte doğuştan gelen kemerli burun yapısı, büyük burunlar ya da ucu düşük olan burunlar cerrahi bir operasyonla hastanın istediği şekilde düzeltilebilmektedir. Burada hastanın isteklerinin ve ihtiyaçlarının tam olarak anlaşılabilmesi çok büyük öneme sahiptir.

Bazı hastalar ameliyat sonrası bambaşka bir burna kavuşmayı isterken bazıları sadece ufak bir dokunuş yaptırarak burnunu doğal bir görünümde tutmak isteyebilir. Bu sebeple burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız ilk önce tam olarak ne istediğinize karar vermeniz, daha sonrasında ise isteklerinizi doktorunuza net bir şekilde anlatmanız gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti Neden Yapılır?

Rinoplasti operasyonunun yapılması için birden fazla sebep olabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

  • Rinoplasti ameliyatı ile burundaki kemer görünümü yok edilebilir.
  • Bazı hastalarda kemer olmasa da burun düşüklüğü problemi olabilir. Burun düşüklüğünü düzeltme amacıyla rinoplasti ameliyatı yapılabilir.
  • Burun ve alın ya da burun ve dudak arasındaki açılara bağlı olarak burunda gözüken yamukluğu düzeltme amacıyla da uygulanabilen bir operasyondur.
  • Hastanın geçirdiği bir kaza ya da burnuna aldığı sert bir darbeye bağlı olarak burunda meydana gelen kırılmaları ya da doku bozukluklarını düzeltme amacıyla rinoplasti işlemi uygulanabilir.
  • Rinoplastinin bir diğer yapılma sebebi ise burnun büyüklüğü ile oynamaktır. Genetik olarak yüz hatlarına oranla çok büyük ya da çok küçük burna sahip olan kişiler rinoplasti ameliyatı sayesinde orantılı bir yüze sahip olabilir.
  • Burnun herhangi bir bölgesindeki asimetri sorununu çözmek için de rinoplasti uygulanabilir.
  • Bazı vakalarda estetik kaygının yanı sıra nefes problemleri de vardır. Bu durumda burun estetiği ameliyatı ile hem nefes problemi çözülebilir hem de hasta istediği estetik görüntüye sahip olabilir.

Burun Yapısı Nedir?

Burnu ile ilgili herhangi bir rahatsızlık hissederek burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hemen herkes bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Eğer siz de bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak burnunuzun yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sayede burnunuzu daha iyi tanıyabilir ve istediğiniz işlemler için daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Burun dış tarafından burun ucu, burun sırtı ve burun kökü olmak üzere üç bölüme ayrılır. Burun ucu tip olarak da adlandırılmaktadır. Burnun en uçta kalan yuvarlak kısmıdır. Burun sırtı ise burnumuzun üst tarafındaki kemikli kısımdır. Burun sırtında kemer görünümü olması en sık görülen estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun kökü ise burnumuzun kafatasımızla birleştiği kısımdır. Bu kısımda çukurluk ya da yükseklik olması durumunda rinoplasti ile düzeltilebilir.

İç taraftan ise burun kemik, kıkırdak, kas ve bağ dokudan oluşur. Burnun kemik yapısı; burun kemiği (os nasale), yanak kemiğinin bir bölümü (os maksillanın frontal çıkıntısı) ve alın kemiğinin bir bölümü (os frontalenin nazal kemikle birleşen kısmı) olmak üzere üç farklı kemiğin birleşmesi ile oluşmuştur. Kıkırdak yapı ise üst yan kıkırdak, alar kıkırdak ve aksesuar kıkırdaktan oluşmaktadır. Kemik ve kıkırdak yapının üzerinde sırasıyla kemik zarı (periost), kıkırdak zarı (perikondrium) bağ dokusu, mimik kasları ve deri bulunmaktadır.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Estetik burun ameliyatı her ne kadar işinin uzmanı olan cerrahlar tarafından titizlikle yapılıyor olsa da en nihayetinde cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle derinin kesilmesi, kemik üzerine bir işlem yapılması, sonrasında dikiş atılması ve tampon uygulanması gibi nedenlerle hastalar bir miktar zorluk yaşayabilmektedir.

Ameliyat sırasında hastaya narkoz verilmesi de ameliyatın hemen sonrasında hastanın ayılma sürecinde bir miktar baş dönmesi , mide bulantısı ya da sersemlik gibi yan etkiler hissetmesine neden olmaktadır. Yüzün tam ortasında bir işlem yapıldığı için göz, yanak, çene ya da baş ağrılarına sebep olabilir.

Genellikle ameliyattan hemen sonraki birkaç gün için göz altlarında morarma ve şişme olabildiği için hastalar konforsuz hissedebilmektedir. Gözlük kullanan hastaların ise bir süre gözlük kullanamayacağı için görme kalitesi düşmektedir.

Ancak doğru bir yöntemle, uzman bir ekip tarafından yapılan işlemler sonrasında bu saydığımız problemleri yaşamama ihtimaliniz de oldukça yüksektir. Doktorunuzun ameliyat sonrasında uygulamanızı istediği ilaç ve yöntemleri eskizsiz bir şekilde uygulayarak ve düzenli bir şekilde doktor kontrolünde ilerleyerek hiçbir problem yaşamadan bu süreci atlatabilirsiniz.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı burnuyla ilgili herhangi bir estetik kaygısı olan herkese uygulanabilen bir işlemdir. Kemerli burun yapısına sahip kişiler, burnunda asimetriklik olanlar, burun ucu düşüklüğü yaşayanlar, genetik olarak büyük ya da geniş bir burna sahip olanlar, genetik olarak yüzüyle orantısız duracak derecede küçük bir buruna sahip olanlar gibi birçok farklı estetik kaygıya sahip kişilere burun estetiği uygulanabilir.

Bunun dışında burnuna aldığı bir darbe sonucunda deformasyon yaşamış kişilere de burun ameliyatı yapılarak deformasyonlar düzeltilebilmektedir. Estetik kaygıların yanı sıra solunum sıkıntısı çeken kişilerin de burun ameliyatı olduğu sıklıkla görülen bir durumdur.

Nefes problemi kaynaklı yapılan operasyonlarda eğer hastanın burnu ile ilgili herhangi bir estetik kaygısı varsa, genellikle hastanın burnu açılmışken estetik operasyon da yapılmaktadır. Böylece hasta tek seferde hem sağlığına kavuşabilmekte hem de istediği estetik görüntüyü kendi burnunda ve yüzünde de yakalayabilmektedir. “Bir taşla iki kuş” olarak tabir edebileceğimiz bu durum burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler göz önüne alındığında sıklıkla yaşanmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatının hastalar tarafından birden fazla sebeple tercih edildiği göz önüne alındığına rinoplastinin de birden fazla çeşidinin olması durumu karşımıza çıkmaktadır. Buna göre burun estetiği ameliyatlarının ameliyat yöntemine ya da ameliyat edilen bölgenin niteliğine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Açık Rinoplasti: Açık rinoplasti ismi verilen teknikte hem burun deliklerinin içerisinden hem de iki burun deliği arasındaki kolumella ismi verilen sütun bölgesinin derisi üzerinden kesi yapılır ve burun derisi tamamen kaldırılır. “Açık teknik” olarak da isimlendirilen bu yöntemde kolumella bölgesine dikiş atıldığı için minik bir dikiş izi kalmaktadır.

Kapalı Rinoplasti: Kapalı rinoplasti operasyonunda ise tıpkı açık rinoplastide olduğu gibi burun deliklerinin içerisinden kesi atılır. Ancak bu yöntemin açık rinoplastiden farkı, iki burun deliği arasındaki kolumella bölgesinden herhangi bir kesi atılmamasıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likit Rinoplasti): Ameliyatsız burun estetiği ismiyle de bilinen likit rinoplasti cerrahi olmayan bir işlemdir. Burun dolgusu olarak da adlandırılan bu işlemde ufak kemerler, burundaki asimetriklikler ya da düşük burun ucu gibi daha basit sorunların geçici olarak düzeltilmesi için özel dolgu maddeleri hastan burnuna enjekte edilmektedir.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti): Tip plasti ya da bilinen adıyla burun ucu estetiği işlemi lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen basit bir burun ameliyatıdır. Bu ameliyatta burun kemiğine hiç dokunulmadan sadece burun ucundaki kıkırdak doku inceltilip şekillendirilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği operasyonlarında her hastanın estetik talebi farklı olabilmektedir. Bazı hastalar sadece burun ucunu hafif yukarı kaldırtmak isterken bazı hastalar burun sırtı ismi verilen kemiği törpületmek ya da nefes problemlerine çözüm bulmak isteyebilir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olarak rinoplasti ameliyatının süresi de değişkenlik göstermektedir.

Sadece burun ucunun düzeltilmesi işlemleri 30 ila 45 dakika aralığındaki bir zamanda mümkünken aynı anda hem burun ucunun hem burun sırtının hem de nefes problemlerinin düzeltilmesi 1,5 hatta 2 saate kadar sürebilmektedir. Eğer hasta daha önce herhangi bir sebeple burun ameliyatı geçirmiş ise ameliyat süresi daha uzun olabilmektedir. Benzer şekilde sinüslere müdahale edilmesi de ameliyat süresini uzatabilmektedir.

Bazı durumlarda kıkırdak parçası alınması gerekebilir, kıkırdak parçası alma işlemleri de ameliyat süresini uzatmaktadır. Tüm bunlar dışında ameliyatı yapacak olan uzman hekim ve ameliyatta çalışan ekibin çalışma yöntemi de süreyi etkileyebilmektedir. Görüldüğü gibi rinoplasti ameliyatlarında süreye etki eden çok fazla değişken vardır. Bu sebeple ameliyatınızın ne kadar süreceği ile ilgili net bir bilgi almak istiyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz mevcut durumu ve isteklerinizi göz önünde bulundurarak size en net cevabı verecektir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle hastaları çok korkutmaktadır ancak doğru hareket edildiği takdirde çok rahat bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyattan sonra iki gün içinde ayağa kalkmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 5 ila 7 günlük süreçte yüzünüzde ödem oluşabilir, göz çevresinde yanaklarda ve ağız çevresinde şişme gözlemleyebilirsiniz, bu durum oldukça normaldir.

İlk 4-5 günlük süreçte yatarken başınız altına 2-3 tane yastık alarak başınızı yaklaşık 45 derecelik açıda tutacak şekilde yatmanız gerekmektedir. Eğer sırt üstü uyuyamıyorsanız yan da yatabilirsiniz, ancak burnunuzun yastığa temas etmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bir haftalık sürecin sonunda ödemler büyük oranda inmiş olur, belirgin herhangi bir şişlik kalmaz ve bu bir haftanın sonunda artık okula ya da çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirsiniz.

Oluşan ödemlerin tamamının inmesi ve burnunuzun son halini alması ise 6 ay ila 12 aylık bir süreç gerektirmektedir. Hatta kalın bir burun derisine sahipseniz bu süre daha da uzayabilir ve 1,5 hatta 2 yıl kadar sürebilir. Ancak ortalama bir deri kalınlığına sahipseniz ilk 6 ay içinde yüzde 60-70 oranında değişiklik göreceksiniz demektir.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir? Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Burun ameliyatı geçirmiş bir hastanın iyileşme süresi hastanın bünyesine bağlıdır. Burun estetiği ameliyatlarından sonra tüm hastalarda az ya da çok şişlik görülür. Bu şişlikler burunda ve göz çevresinde özellikle hissedilir. Estetik ameliyat sonrası ilk üç günde saat başı 10 ila 15 dakika aralıklarla soğuk buz uygulanır. Bazı durumlarda doktorunuz bu uygulama sıklığını değiştirebilir.

Yüzde oluşan şişlik ve ödemler genlikle üçüncü günde en kötü halini alır ve üçüncü günden sonra inmeye ve iyileşmeye başlar. 5 ila 7 günlük süre içerisinde ödemler büyük oranda iner ve şişlikler artık fark edilmeyecek kadar gitmiş olur. Ancak ödemlerin tamamen geçmesi 6 ay ila 12 aylık bir süre gerektirmektedir. Şişlikler inerken ilk önce göz çevresi iyileşir, daha sonra burun sırtı ve en son burun ucundaki şişlikler inerek burun son şeklini alır.

Hastalar genellikle aynı gün içinde ya da ertesi gün taburcu edilmektedir. 10.günde bir doktor kontrolü olur ve bu doktor kontrolünde burun içindeki tamponlar ve varsa atel çıkartılır. Böylece hastalar daha rahat nefes almaya başlar ve rahatlar. Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci biraz sabır gerektiren bir süreçtir, ancak sürecin sonunda hastalar hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini çok daha iyi hissetmektedir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır? Kaç Yaşında Yapılır?

Burun estetiği için herhangi bir yaş sınırı bulunmasa da 18 yaşından önce yüz tam olarak oturmadığı için 18 yaşından küçük bireylerde estetik amaçlı yaptırılan burun ameliyatları genellikle önerilmemektedir. 18 yaşından küçük bir yaşta yaptırılan burun ameliyatları başta işe yarasa da bazı durumlarda yüz şekli hala değişmekte olduğu için sonuç bozulabilir ve tekrar ameliyat gerekebilir.

Böyle bir durumun yaşanmaması için herhangi bir aciliyeti olmayan burun ameliyatlarının 18 yaştan sonrasına bırakılması uzman doktorlar tarafından önerilmektedir. Ancak herhangi bir kaza ya da sert darbe sonucu burunda bir deformasyon oluşmuşsa ya da hasta nefes alma problemi yaşıyorsa daha erken yaşlarda da bu ameliyat yapılabilir. Ancak bunun için doktorunuzun kararı oldukça önemlidir.

Güvendiğiniz bir estetik cerraha başvurarak muayene olabilir, problemlerinizi ve isteklerinizi anlatabilirsiniz. Bu sayede doktorunuz sizi muayene ederek sizin için en doğru tedavi planını oluşturacaktır. Ameliyat olmaya karar verdiyseniz ancak yaşınız itibariyle bir endişeniz varsa mutlaka ilk önce doktorunuzla konuşmalısınız. 18 yaşından küçükler için cerrahi işlemlerde aile onayı gerektiği için doktorunuzla görüşmeye ailenizle birlikte gitmeniz gerekmektedir. 18 yaşından büyük bireyler için böyle bir gereklilik yoktur.

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Estetik ameliyat olmak isteyen hemen herkes tarafından en çok merak edilen şeylerden biri de burun estetiği operasyonlarının fiyatıdır. Yazımızın önceki bölümlerinde de anlattığımız gibi burun estetik ameliyatı çok çeşitli parametrelere bağlı bir süreçtir. Ameliyat için seçilen yöntem, estetik ameliyatın gerçekleşeceği klinik, ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor ve uzman ekip, hastanın istekleri ve ihtiyaçları süreci etkilediği gibi burun ameliyatı fiyatlarını da etkilemektedir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatları ile ilgili net bir fiyat vermek mümkün değildir.

Fiyatlar yıldan yıla değişkenlik gösterdiği gibi 2024 yılına ait fiyatlar için estetik operasyonunuzu yaptırmayı düşündüğünüz birkaç kliniğe giderek fiyat bilgisi alabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda klinikler arasında karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun yeri seçebilirsiniz. Ancak bu işlem cerrahi bir operasyon olduğu için fiyatın makul olmasından ziyade işlemin yapılacağı yerin steril olmasına ve işlemi yapacak olan uzman doktorun alanında yetkin bir cerrah olmasına özen göstermelisiniz. Sağlığınız için mutlaka araştırmanızı iyi yapınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Burun estetiği operasyonlarında çeşitli yöntemler kullanıldığı için her yöntem için aynı şeyi söylemek mümkün değildir, bu konuda karar verme yetkisi doktorunuza aittir. Bazı estetik ameliyat yöntemlerinde burun içi tampon konulurken bazı burun ameliyatlarında burun içi tampon konulmadan da tedavi süreci devam etmektedir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişlik Olur Mu?

Estetik ameliyat cerrahi bir işlem olduğu için ve bu işlemde burnun kemik, kas ve kıkırdak dokusunda değişiklikler yapıldığı için ameliyat sonrası bir miktar ağrı olması çok normaldir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastaların neredeyse tamamında morluk ya da şişlik görülmektedir.

Burun Estetik ile Birlikte Farklı Operasyonlar Yapılabilir Mi?

Burun estetiği operasyonları genellikle estetik kaygılar ile tercih edilen işlemler olsa da burun estetik operasyonu ile birlikte hastaların farklı problemlerine de çözüm bulunabilmektedir. Örneğin nefes alma problemi yaşayan hastalarda genellikle burun estetiği ameliyatlarında nefes problemini çözmeye yönelik işlemler de yapılmaktadır.

Burun Estetiği Yapıldıktan Sonra Nefes Alma Sorunu Da Giderilebilir Mi?

Az önceki soruda da belirttiğimiz gibi estetik kaygının yanı sıra burundaki problemlerden kaynaklanan nefes alma problemi de oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Burun estetiği ile birlikte aynı ameliyatta iki probleme de çözüm bulunabilmekte, böylece hastalar solunum problemlerini çözerken istedikleri estetik görüntüye de ulaşabilmektedirler.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Estetik ameliyat sonrası ilk üç gün, saatte 10 ila 15 dakika süreyle olmak üzere buz uygulaması yapılabilir, bu süreler bazen doktorunuz tarafından değiştirilebilir. Bu buz uygulaması sayesinde ödem ve şişliklerin oluşması bir miktar önlenir, ancak ödemlerin tamamen atılması daha uzun bir süreç gerektirmektedir.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalar bir estetik kliniğine gittiğinde genellikle doktor ile birlikte burun tasarımı yapılır. Bu tasarım bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak modellenerek size gösterilir ve böylece ameliyat sonrası nasıl bir burna sahip olacağınızı önceden görme şansı elde etmiş olursunuz.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Ameliyat sırasında her şey iyi gittiği sürece herhangi bir komplikasyon olması ön görülmese de bazı durumlarda komplikasyonlar ya da çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir, ortaya çıkabilecek sorunlar ile ilgili doktorunuz sizi mutlaka bilgilendirecektir. Bu sorunlar genellikle şişkinlik, morluk, ödem gibi zararsız sorunlardır ve burun estetiği ameliyatından sonraki ilk bir haftadan sonra geçerler.

Burun Ameliyatından Sonra Burna Masaj Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatından sonra burun çok hassas olur ve yaklaşık bir yıllık süre boyunca şekli tam olarak oturmaz, bu nedenle yapacağınız masaj ya da burnunuza uygulayacağınız her türlü darbe burnunuza zarar verebilir. Ameliyat sonrası burnunuzla ilgili yapacağınız her türlü uygulama için önce doktorunuzun onayını almalı ve sadece onun önerdiği şekilde hareket etmelisiniz.

Burun Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Revizyon Yapılır?

Burun ameliyatları doğru yapıldığı takdirde genellikle ömürlük olur ve herhangi bir revizyon gerektirmez. Ancak herhangi bir sebeple revizyon yaptırmak veya tekrar burun estetiği ameliyatı olmak isterseniz bu konuda doktorunuza danışmalı ve onun uygun gördüğü süre geçtikten sonra revizyon için tekrar ameliyata gelmelisiniz.

Ameliyat Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Burun ameliyatı sırasında iki tipte dikiş atılabilir, bunlar estetik dikiş ve normal dikiştir. Estetik dikiş atıldığı durumda dikişlerin alınmasına gerek yoktur çünkü dikişler kendiliğinden erir ancak burun estetiği işlemi sırasında normal dikiş atılmışsa bu dikişlerin ameliyattan bir hafta sonra alınması gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun bir süre çok hassas olacağı için özellikle ilk bir hafta çok dikkat etmelisiniz. İlk birkaç gün boyunca başınızın altına 2-3 yastık alarak başınız 45 derece olacak şekilde uyumanız gerekmektedir.