Çene Estetiği

Çene estetiği için günümüzde oldukça fazla uygulamalar mevcut olup hemen her sorunun düzeltilmesi mümkündür

Çene estetiği için günümüzde oldukça fazla uygulamalar mevcut olup hemen her sorunun düzeltilmesi mümkündür


Çene estetiğinde farklı amaçlar vardır:

  • Çenenin öne/geriye alınması
  • Çenenin yukarı/aşağı alınması
  • Alt çene köşesinin belirginleştirilmesi

Öncelikle yüz analizi yapıldıktan sonra çenenizin yüzünüzün geri kalanına göre yerleşimi tespit edilir.

Eğer çeneniz geride ise bunun için çözümler cerrahi ve dolgu uygulamalarıdır. Çene dolgusu uygulamasıyla ile birkaç dakika içerisinde çeneniz dolgun bir görünüme kavuşur ve yandan bakıldığında çenenizin daha öne çıktığını hemen görebilirsiniz. Aynı şekilde çene gamzesinden şikayetçiyseniz, bu da çene dolgusuyla düzeltilebilmektedir. Çene dolgusu aynı zamanda kendi yağ dokunuz ile birlikte de yapılabilmektedir, eğer dolgu yapılacak alan genişse, dolgu miktarının çok fazla olacağı düşünülüyorsa ya da yüzünüzde başka bölgelere de kendi yağ dokunuz ile dolgu uygulaması istiyorsanız planlama bu şekilde yapılabilir. Kendi yağ dokunuz ya da dolgularla yapılacak uygulamalarda değişen miktarda kayıp olacağını belirtmek faydalı olacaktır.

Çene yapınızla ilgili başka bir sorun yoksa, çenenizin geride olan görünümünü kalıcı olarak düzeltmenin en hızlı yolu çene implantlarıdır. Bu implantlar tamamen vücutla uyumlu olup, farklı boyutlarda ve malzemeden üretilmektedir. Bu ameliyatta ağız içinden ya da çene altından ufak bir kesi yapılarak, çene kemiğine ulaşılır ve implant yerleştirilerek ameliyat tamamlanır.

Çenenizin uzunluğundan ya da önde olmasından şikayetçiyseniz, bunu düzeltmek için tek seçenek cerrahidir. Uzun çeneler için ağız içerisinden yapılacak kesiyle çene ucu törpülemesi ya da çeneden planlanan miktarda kemik çıkartılması yapılır. 

Eğer çenenizin geride ya da önde olması yüz oranınızı sağlık açısından etkileyecek kadar çoksa bunun için izlenecek yol tamamen farklı olup, ortognatik cerrahi denilen, ortodonti tedavisi sonrasında çenenizin yapılan ölçümlere göre yerleşiminin değiştirilmesini hedefleyen daha zahmetli bir süreci kapsamaktadır.

Daha fazla bilgi için her zaman bize ulaşabilirsiniz.