Çene kırıkları

Yüksek enerjili yaralanmalar sonucunda çene ve diğer yüz bölgesinde meydana gelen kırıkların tedavisinde doğru planlama çok önemlidir.

Yüksek enerjili yaralanmalar sonucunda çene ve diğer yüz bölgesinde meydana gelen kırıkların tedavisinde doğru planlama çok önemlidir.


Anestezi Genel
Süre Değişken
Hastanede Yatış 1-2 gün
Günlük Hayata Geri Dönüş 7-10 gün

Çene kemiği oldukça dayanıklı olmasına rağmen yüksek enerjili darbelerle kırıldığında onarımı oldukça fazla teknik bilgi ve dikkatli planlama gerektiren bir durumdur.

Çene bölgesinde kırıkların tedavisi için kesiler büyük çoğunlukla ağız içerisinden yapılmakla birlikte, çene köşesinde meydana gelen kırıkların tedavisi için dışarıdan 1-2 cm kesi gerekebilmektedir. Kırık hattı tespit edildikten sonra, kırık hatları karşılıklı getirilir ve plak-vidalarla gerekli tespit yapılır. Bazı durumlarda ortodontik tedavide kullanılan tellere benzeyen malzemelerin de kullanılması söz konusu olabilir. Eğer kemik dokuda kayıp varsa, bu durumda tedavi süreci biraz daha karmaşıklaşmakta ve kemik kaybının miktarına göre vücudun başka yerinden doku nakli yapmak gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki süreçte eğer yaralanmaya bağlı ek sağlık sorununuz yoksa ve kemik kaybı söz konusu değilse günlük hayata dönmeniz oldukça hızlı olmaktadır. Elbette kemik kaybı nedeniyle doku aktarımı yapılan hastaların toparlanması biraz daha zahmetli olmaktadır.

Bu süre içerisinde doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ve kontrollerinize gelmeniz çok önemlidir.