Dolgu

Daha dolgun dudaklar, daha belirgin elmacık kemikleri, daha güçlü bir çene hattı... Kısaca daha güzel bir siz, hem de birkaç dakika içerisinde

Daha dolgun dudaklar, daha belirgin elmacık kemikleri, daha güçlü bir çene hattı... Kısaca daha güzel bir siz, hem de birkaç dakika içerisinde


Anestezi Lokal/Sedasyon
Süre 10 dk-1 saat
Hastanede Yatış Yağ dolgusu için günübirlik
Günlük Hayata Geri Dönüş Yağ dolgusu yapıldıysa 1-2 gün

Dolgu uygulamaları en popüler estetik cerrahi işlemlerinden birisidir. Uygulanmasının kolaylığı, sonucun hemen görülmesi, çok pahalı olmaması dolguların popülerleşmesindeki en önemli sebeplerden birkaçıdır. 

Günümüzde kullanılan modern dolguların içerisinde vücudumuzda doğal olarak da bulunan hyalüronik asit (HA) denilen bir madde bulunmaktadır. Dolgu markaları arasındaki fark ise dolgunun kalıcılığını uzatmak için kullanılan çapraz bağlanma yöntemi, HA miktarı, yapışkanlık, elastikiyet ve sertliğe göre değişir. Bu nedenle uygulanacak bölgeye ve hedefe göre uygun dolguyu seçmek çok önemlidir. Gelişen teknolojiyle birlikte ilerleyen yıllarda içerisinde polisakkarit (kompleks şeker) içeren dolguları da göreceğiz. 

Bunların yanında elbette kendi yağ dokumuz da dolgu olarak kullanılabilmektedir ve içerdiği kök hücreler sayesinde hem dolgu yapılan bölgenin kalitesi artar hem de yan etkileri daha azdır. Öte yandan yağ ile yapılan dolgu, yapıldıktan sonra belirli bir miktarda erir ve yapılması sıradan dolgulara kıyasla daha zahmetlidir.

Günümüzde birçok bölgeye dolgu uygulanabilmektedir: Kaş altı, kaş arası, şakak bölgesi, burun, göz altı, elmacık kemiği, nazolabial oluklar (burun-dudak çizgisi), dudaklar, ağız kenarlarındaki çizgilenmeler, çene ucu, çene hattı bu bölgelerden başlıcaları olup, çok ince kırışıklara da uygun dolgular yapılarak görünümleri düzeltilebilmektedir.

Dolguların içerisindeki HA her ne kadar vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olsa da, yanlış bölgeye yapılan uygulamalar körlük ve hatta cilt kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Plastik cerrahi eğitiminde doğru ve güvenli dolgu uygulamaları için birçok kurs ve eğitim düzenlenmektedir. Bu nedenle uygulamanın doğru kişiler tarafından doğru teknikle yapılması çok önemlidir. Elbette uzman ve eğitimli doktorlar tarafından yapılan uygulamalarda da sıkıntı yaşanabilir ancak sorunun çözümü de uzmanlık gerektirdiğinden doğru kişilerin uygulama yapması gerekmektedir.

Konuyla ilgili her türlü sorunuz için istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.