Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı bir diğer deyişle Abdominoplasti, karın derisi sarkıklığından veya karnının görüntü bozukluğundan şikayetçi kişilerce tercih edilen estetik bir operasyondur.

Karın germe ameliyatı, genellikle diyet ve egzersize direnç gösteren vücutlarda uygulanmaktadır. Karın derisi sarkıklığı olan ama vücut kontürleri düzgün olan kişiler bu operasyona uygun görülmektedir.

Karın germe de kişinin sorunlarına göre tam ya da mini karın germe ameliyatı yapılır. Tam ya da kısmı karın germe işlemine doktor ön muayeneden sonra karar verir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişinin sosyal hayatını etkileyecek derecede bir karın deri sarkıklığına çözüm olarak uygulanan Abdominoplasti, bu ameliyatı olmak isteyen birçok kişi için endişe verici olabilmektedir.

Ancak alanında uzman doktorlar tercih edildiği takdirde kişi, konforlu biçimde olmak istediği görüntüye kavuşabilmektedir. Bu blog, karın germe ameliyatının nasıl yapıldığını merak edenler için bir rehber niteliğinde!

İlk olarak karın bölgesinde iç çamaşır altında tutulabilecek hizada bir kesi atılır ve göbek deliği çevresince kesi devam ettirilir. İleri düzeyde olmayan kısmi Abdominoplasti operasyonlarında bazen göbek çevresine kesi yapılmasına gerek duyulmaz.

Kesi işlemi bittikten sonra, göğüs altından kasıklara olan bölgedeki deri kaslardan ayrılır. Bu sırada karın kasları gerdirilerek onarılır. Sonrasında deri gerdirilerek yerine dikilir. Deri fazlalığı kesi yöntemiyle alınır. Ardından dikişler kapatılır. Ameliyat sırasında fazla sıvının giderilmesi için cilt adına ince tüpler yerleştirilir. Bu tüplere dren adı verilir.

Uygun koşulların sağlanması ve uzman ellerde yapıldığı takdirde tam karın germe ortalama 3 – 5 saat sürerken kısmi karın germe ameliyatı 1-2 saat sürebilmektedir.

Her iki karın germe operasyonunda da işlem öncesinde anestezi uygulanarak hastanın ağrısı en aza indirilmeye çalışılır. Ameliyat sonrası oluşan dikiş ağrıları ise doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı İle Ne Hedeflenir, Neden Yapılır?

Karın germe operasyonu ile hedeflenen düz bir karın, daha genç ve daha dirençli bir vücuttur. Göbekte ve çevresinde aşırı yağlanma ve sarkıklıktan muzdarip birçok kişinin tercih ettiği bir ameliyattır.

Karın kasları ve derinin gergin hale getirilmesi ile kilo kaybı yaşanır ve beden ölçülerinde 1-2 beden küçülme meydana gelir. Düz bir karın ve ölçülü vücut hatları ile bikini vücuduna ulaşılabilir. Ameliyat sonrası yapılacak egzersizlerle hasta, istenilen görüntüye ulaşır.

Hastanın durumuna göre tam karın germe işlemi ya da kısmi de denilen mini karın germe operasyonu da tercih edilebilir.

Abdominoplasti Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yapılan istatistiklere göre bu ameliyatı tercih eden kişilerin daha çok sezaryen ya da birden fazla doğum yapmış kişiler olduğu gözlenmektedir. Tüm diyet ve egzersizlerden sonra dahi geçmeyen karın çevresinde, göbekte oluşan yağ ve deri fazlalığı yaşayan kişilere uygulanan bu estetik operasyonla hem kadınlarda hem de erkeklerde daha düzgün bir vücut görüntüsü hedeflenir.

Kronik rahatsızlığı olan veya anestezi uygulanmasında risk oluşabilecek kişilere uygulanmamaktadır. Çünkü şeker hastalığı gibi kan pıhtılaşmasını etkileyecek hastalıklar, ameliyata ve anesteziye uygun değildir.

Ameliyat sürecinin başarılı geçmesi, cerrahi işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi ve yaraların beklenen sürede iyileşebilmesi için bu hususlara dikkat edilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Cerrahi işlemlerde, ameliyat süreci ve sonrası kadar ameliyat öncesi de çok önemlidir. Sürecin başarıyla tamamlanabilmesi için hasta, doktorun süreci etkileyebilecek her türlü talimatlarına uymalıdır.

Örneğin; sigara, alkol tüketimi, vitamin alımı gibi durumlar süreci etkileyebilmektedir. Hastanın sigara ve alkol tüketimi alışkanlığı varsa en az 2 hafta öncesinden tamamen bırakmalıdır. Ameliyat gününe yakın nezle, grip veya herhangi bir hastalık olması durumunda ameliyat tarihinin daha sağlıklı bir ortam oluşana kadar ertelenmesi uygundur.

Tüm bu süreçler ameliyatın doğru geçmesi dışında sonuçlarının kalıcı olmasında da fayda sağlar.

Bunun dışında karın germe için aşırı egzersiz, düşük kalorili beslenme alışkanlığından ve güneşlenmeden uzak durulması ameliyat süreci için faydalıdır. Bunun yerine düzenli ve sağlıklı beslenme, açık havada yürüyüş ve meditasyon gibi hem psikolojiyi hem fiziksel hali etkileyecek aktiviteler yapılmalıdır.

Ayrıca karın germe operasyonundan sonra da sağlığa ve beslenmeye dikkat edilmeli mümkün olduğunca spor faaliyetlerinde bulunulmalıdır. Bu durumlar, ameliyat sonuçlarını daha kalıcı hale getirerek düz ve iyi bir karın görüntüsünü daima sürdürmenizi sağlar.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Hangi Operasyonlar Yapılabilir?

Çeşitli nedenlerle karın germe yaptırmak isteyenler bu operasyonla birlikte hangi operasyonların da yapılabileceğini merak ediyor. Karın germe ile;

 • Liposuction,
 • Meme büyütme,
 • Meme küçültme

gibi estetik ameliyatlar birlikte yapılabilir.

Aynı anda iki farklı ameliyatın yapılacağı durumlarda hastalarda verimlilik kaygısı oluşabilir. Fakat birden operasyon, ameliyatın verimliliğini düşürmez. Sadece ameliyat süresini uzatır.

Mini Karın Germe Estetiği (Mini Abdominoplasti)

Kimi danışanlar, yalnız mini karın germe operasyonu geçirmek istiyor. Bu kişiler; karın bölgesinde fazla kiloları olan, cildi tek başına Liposuction yapılamayacak derecede gevşek, ancak tam olarak karın germe gerektirmeyecek kadar gergin olan hastalarda mini karın germe iyi bir seçenektir.

Mini karın germe işlemi, daha az yara izi ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha hızlı olması nedeni ile fazla kilolu olmayan hastalarda tercih edilen ve sonuçlarından memnun kalınan bir yöntemdir.

Mini karın germe estetiğinde, tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınır, göbeğin altında bulunan cilt fazlası çıkarılır. Ancak göbek üstünde kalan bölüme herhangi bir işlem yapılmaz.

Karın germe ameliyatı işleminden farklı olarak mini karın germe estetiği daha çok, doğum yapmış ve doğum sonrası deri ve yağ fazlası göbeğin altında kalan hastalara uygulanır.

Mini karın germe işleminde önce;

 1. Tüm karın ve bel bölümüne Liposuction uygulanır. Bu sırada eğer gerekli görülürse kalçalara yağ enjeksiyonu yapılır.
 2. Ardından karnın alt tarafında iç çamaşırının içerisinde kalacak bir bölgeye kısa bir kesi yapılır. Karındaki cilt dokusu, göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırılır. Gerek görülürse gevşemiş olan karın kasları, birbirine dikilerek karın duvarının alt bölümü sıkılaştırılır.
 3. Bu işlemden sonra göbek deliğinin üzerinde eğer deri gevşekliği varsa göbek deliği, karın duvarından ayrılır, karındaki tüm kaslar dikilerek daraltılır ve göbek deliği 2 cm aşağıya alınarak karın duvarına dikilir. Bu işlemle birlikte mini karın germe bitmiş olur.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

İzsiz karın germe ameliyatı son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle tıpta da yeni yöntemler artmaktadır. Giderek yaygınlaşan endoskopik estetik ameliyatlar, nerdeyse sıfır iz bırakarak ameliyatı tamamlamaktadır.

Yalnız karın germe operasyonunda değil; yüz germe, yanak asma gibi operasyonlarda da tercih sebebi olmaktadır. Peki, endoskopik karın germe nedir? Endoskopik karın germe, deri çıkarmadan karın kaslarının içeriden korse ile daraltılarak karnın düzeltilmesi işlemidir.

Karnında hafif sarkıklık olan ama cilt fazlalığı bulunmayan hastalarda karın duvarını tamamen kesmek yerine endoskop ile karın gerilir. Endoskopik karın germe genellikle genç, fazla kilosu olmayan ve tek doğum yapmış hastalar tarafından tercih edilir.

Endoskopik karın germe operasyonunda, endoskop ile içeriye girilerek karın duvarı içeriden küçültülür. Karın duvarının daraltıldığı bu ameliyatta küçük bir keşiden girilerek operasyon tamamlanır. Bu ameliyatta, iç korse ile belin daraltılması ve karnın düzeltmesi sağlanır.

Ortalama 1,5 saat süren ameliyat sonrası hastanın 1 gece hastanede yatışı önerilir. 1 gün sonunda gerekli kontroller yapıldıktan sonra aksi bir durum gelişmedikçe hasta evine dönebilir.

Endoskopik karın germe vücutta oluşabilecek birçok değişimi de beraberinde getiriyor. Bu sebeple ameliyat kararı vermek ve sonrasında neler olabileceğini öğrenmek hastaların endişelerini gideriyor.

Hastaların en çok korktuğu bölgelerden biri göbek deliği. Ameliyat sonrasında göbek deliğinin şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz. İzsiz karın germe operasyonu, sadece küçük bir keşiden endoskop ile girilerek yapıldığından göbek deliğinde ve çevresinde herhangi bir değişim gözlenmez.

Hastaların bir bölümü ise karın germe sonuçlarının ne kadar kalıcı olabileceğini merak ediyor. Eğer, endoskopik karın germe ameliyatı bittikten sonra kişi normal hayatına geri döndüğünde;

 • Dengeli beslenme,
 • Kilo alıp vermeye dikkat etme,
 • Karındaki yağlanmayı sabit tutma
 • Gerilen karın kaslarını spor ile güçlendirme

gibi durumlara dikkat ederse ameliyat sonuçları daha kalıcı olacaktır.

Bir diğer merak edilen detay ise normal yaşama geçiş sürecinin uzunluğu oluyor. Endoskopik karın germe sonrasında hastaya korse giydirilir.

Korsenin en az 3 hafta boyunca kullanılması gereklidir. Ameliyat sonrasında hafif yürüyüşler yapılabilir fakat tempolu yürüyüş ve ağır sporlar en az 1,5 ay sonra sürenin kısa tutulması şartı ile yapılabilir.

Yaraların hızlı iyileşmesi için sağlığa zararlı sigara ve alkol gibi ürünleri tüketmemek gerekir. Ayrıca beslenme takvimini önceden hazırlamak ve doktor önerilerine göre beslenmek de ameliyat sonrası sağlıklı görünümünüze daha çabuk ulaşmanızı sağlar.

Bu ameliyatın yapılmasında cildin elastikiyet seviyesi oldukça önemlidir. Endoskopik karın germe operasyonu, cilt elastikiyeti iyi fakat karın kasında gevşeme olanların tercih edebileceği bir uygulamadır. Operasyon eğer uzman bir doktor eşliğinde yapılırsa sonuçları da muhteşem olacaktır.

Endoskopik Karın Germe Ameliyatı Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir Mi?

Endoskopik karın germe ameliyatı ile Liposuction birlikte uygulanabilir. Fakat her iki uygulamanın aynı anda yapılması için hastanın durumunun uygun olması ve zamanlamanın iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Süre olarak hastanın durumuna ve yapılacak operasyona göre değişiklik gösterir. Minimum 2 saat sürmekle birlikte ortalama 3 saat sürer. Karın bölgesi geniş olan hastalarda bu durum 4 saate kadar çıkabilir.

Eğer hastanın yalnız; gevşeklik, sarkma ve benzeri sorunları küçük düzeyde varsa hasta, mini karın germe operasyonu geçirebilir. Mini karın germe operasyonlarında süre 1 – 1 buçuk saate kadar inmektedir. Ayrıca süreyi;

 1. Karın bölgesindeki derinin fazlalık durumu,
 2. Deri bölgesinden yağ alınıp alınamayacağı,
 3. Karın bölgesinin alanı,
 4. Uygulanacak dikiş tekniği,
 5. Karın kaslarının durumu

gibi birçok faktör etkiler.

Genel anestezi uygulanarak ve gerekli hijyenin sağlandığı steril bir ortamda, profesyonel ve uzman bir ekip tarafından hastanede yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Hastaların karın germe sonrasında en az 1 gece hastanede bakımları sağlanır. Eğer sonraki gün, doktor kontrollerinde ek bir gelişme çıkmazsa hastalar taburcu edilebilir. Ayrıca hastane çıkışında hastanın durumu da oldukça etkilidir. Hasta, kendini henüz taburcu olmaya hazır hissetmiyor ve endişe duyuyorsa hastanede birkaç gün daha kalabilir.

Hastalar özel bir korse giyer. Korsenin en az 3 hafta süre ile giyilmesi gereklidir. Genel doktor önerisi ise korseyi 1 ay boyunca çıkarmamaktır. Korse, karın bölgesinin ameliyat sonrası eski formuna ulaşabilmesinde oldukça önemlidir. Ameliyat sonuçlarının sürdürülebilir olmasında önemli bir etkisi olan korsenin, mutlaka uygun şekilde takılması önerilir.

Hasta, ameliyattan sonra eğer kendini iyi hissediyorsa birkaç saat sonra refakatçisi ile kısa yürüyüşler gerçekleştirebilir. Hasta, ameliyattan sonraki gün yardımsız kısa yürüyüşler yapabilir. Ameliyat ve yürüyüş sonrasında hasta, dikişler nedeniyle ağrı hissedebilir. Eğer ağrı çok üst düzeyde hissedilirse yalnız doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Ameliyattan birkaç gün sonra kişi, gündelik yaşamına hafif tempoda olmak ve dikişleri zorlamamak kaydıyla dönebilir. Hastaların ilk 10 gün özellikle soğukta durmaması ya da sıcak-soğuk hava dengesizliğinden uzak durması önerilir. Çünkü ameliyattan sonraki süreçte öksürük ve aksırık gibi durumlar şiddetli olursa dikişler zorlanarak zarar görebilir.

Hastanın karın germe ameliyatı sonrası yaklaşık 2 ay süre zarfında eğer doktor önerisi olumluysa ve hasta da kendini iyi hissediyorsa 2 ay bitiminde işe geri dönebilir. Fakat tempolu hareketler ve ağır kaldırma gibi durumlar yaşanacaksa bu süre, birkaç daha ertelenebilir. Eğer hasta mini karın germe işlemi yaptırdıysa bu süreler daha kısa olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Kadın hastaların karın germe operasyonu ile ilgili endişe duyduğu durumlardan biri de karın germe ameliyatından sonra hamilelik sürecinin zarar görüp görmeyeceği düşüncesidir. Karın germe operasyonu, anatomik hamilelik sürecine herhangi bir zarar vermez.

Ama karın germe hemen sonra hamilelik düşünülmemelidir. Çünkü ameliyat sonrası kısa bir süreçte hamile kalınırsa karın duvarı hamileliğe uyum sağlayamayabilir, bu durumda da hamilelik istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Karın germe ameliyatından sonra en erken 1 buçuk sene sonra hamilelik düşünülmelidir. Bu süre sonunda karın duvarı gevşeme yapmayacağından ve hemen kilo alınmayacağından hamilelik daha sağlıklı gerçekleşir.

Ayrıca hasta karın germe geçirdikten sonra hamilelik süreci yaşarsa hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında kilo kontrolüne dikkat etmeli ve sık sık karın egzersizleri yaparak hamileliğin karın duvarına verebileceği zararları en aza indirmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Gebelik döneminde fazla kilo alan ya da 2’den fazla doğum yapan kadınların tercih ettiği bir operasyon olan karın germe karın bölgesinde oluşan gevşekliğin ve sarkmanın oluşturduğu deformasyonu yok etmeyi amaçlar.

Bu operasyon, genellikle hamilelik sonrasında tercih edilir. Çünkü hamilelik sürecinden sonra karın duvarında bulunan bağ dokusu gevşer ve karın duvarı öne doğru gelir. Bu sebeple de karın bölgesinde çatlak oluşumu meydana gelir.

Karın germe tercih sebeplerinden biri de doğumun ardından gevşeyen ve sarkan deriyi toparlamaktır. Ayrıca hastanın eğer ihtiyacı varsa bu işlem sırasında fazla yağlar da alınabilir. Hastanın durumu uygunsa aynı anda iki operasyon yapmanın herhangi bir sakıncası bulunmaz. Fazla yağlar alındığında ameliyat sonrası kişi, düz bir karına sahip olur.

Ameliyatın kapsamlı bir ameliyat veya mini karın germe ameliyatı olması durumuna göre değişir. Kapsamlı karın germe ameliyatlarında pubik bölgenin üzerine bir kesi açılır. İki kalça kemiği arasında bulunan bu kesiyle birlikte göbeğin diğer dokular ile olan ilişkisini kesme amacıyla ikinci bir kesi daha açılır.

Karın germe ameliyatında yapılan ilk işlem, cilt dokusunun kaburgalara doğru gerginleştirilmesidir. Geniş bir alan, alt bölümde kalan kasların belirginleştirilmesi amacıyla olduğu yerden çıkarılır. Daha sonra karın kasları, bir araya getirilerek biçim verilir.

Verilen biçimin kalıcı olması adına biçim verilen yerlere dikiş dikilir. Sonraki işlemde ise üst yüzeydeki deri, aşağıya doğru gerilmesi için çekilir. Göbek deliği bu aşamada yerine yerleştirilerek sabit kalması için dikiş atılır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Operasyonu geçirmek için birçok kişinin merak ettiği karın germe fiyatları 2024 yılında ne olacak sorusu oluyor. Ameliyat fiyatları,

 1. Karın bölgesindeki sarkıklık derecesine,
 2. Hastanın yaşına ve durumuna,
 3. Yağ fazlalığının ne derece olduğuna,
 4. Ameliyat ile birlikte liposuction yapılıp yapılmayacağına

göre değişir. Mini ya da tam kapsamlı karın germe fiyatları da hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Karın germe ameliyatı fiyatını öğrenmek için doktora muayene olmalı ve ön değerlendirmeden geçmelisiniz. Karın germe ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalabilir miyim? Sonrası doğum yapabilir miyim?

Evet, karın germe operasyonundan sonra hamile kalabilir, doğum yapabilirsiniz. Fakat ameliyattan sonra en az 1 buçuk yıl geçmiş olması sağlığınız için şarttır.

Doğum sonrası çatlaklar karın germe ile geçer mi?

Evet, karın germe operasyonunda hem çatlaklar hem doğum sonrası oluşan sarkıklıklar giderilir.

Karın germe ameliyatı ağrılı mıdır? Sonrasında iz kalır mı?

Operasyon süresinden önce hastaya anestezi yapıldığından hasta, işlem süresi de dahil olmak üzere 10 saat boyunca ağrı hissetmez. Sonrasında dikişler sebebiyle biraz ağrı duyulması normaldir.

Karın germe sonrası ne zaman işbaşı yapılabilir?

Eğer masa başı bir işte çalışılıyorsa ameliyattan 2 hafta sonra işbaşı yapılabilir. Daha ağır ve tempolu işler için en az 2 ay süre önerilmektedir.

Karın germe ameliyatı olanlar bikini giyebilir mi? Sonrasında korse kullanımı neden gerekli?

Karın germe operasyonu sonrasında sezaryen izi boyunca izler kalır fakat bu izler süreç içerisinde genişleyerek iç çamaşırının iç bölümünde kalır. Bu nedenle bikini giyilmesinde bir sakınca yoktur. Korse kullanımı karın kaslarının formunu koruması için gereklidir.

Karın fıtığı karın germe ile giderilir mi?

Karın germe işleminde kasların düzenlenmesi de mümkündür. Kasların düzenlenmesi ile karın fıtığı sorunu da giderilmiş olur.

Ameliyat yazın uygulanır mı?

Evet, ameliyat yazın yapılabilir. Fakat, zarar görmemesi adına ameliyat bölgesinin güneşle teması önlenmelidir.

Karın germe ameliyatından sonra şişlik ne zaman geçer?

Ameliyat sonrası oluşan şişlik, operasyondan yaklaşık 2 ay sonra çoğunlukla (%80 oranında) geçer.

Geriye kalan kısmın görünümü ise 1 yıl içerisinde düzelir.

Karın germe ameliyatından sonra kilo verilir mi?

Karın germe sonrasında kilo verilir fakat bu kilonun sabit tutulması için doktorun önerdiği beslenme programlarına mutlaka uyulmalıdır.

Operasyon sırasında takılan drenler ne zaman çıkarılır? Dikişler ne zaman alınır?

Karın germe operasyonunda çıkarılan drenler, 1-3 gün arasında çıkarılır. Dikişler ise 2-3 hafta içerisinde alınır.

Karın germe operasyonundan kaç gün sonra duş alınabilir?

Karın germe operasyonundan 3 gün sonra duş alınabilir. Duş alınırken dikişler henüz kaynamadığından tazyikli su ile duş alınmamalıdır.

Karın germe operasyonu ile yağ alımı yapılır mı?

Evet, karın germe operasyonu ile Liposuction (yağ alımı) yapılabilir. Karın germe işleminde bel kısmı da karın yapısına uygun olarak şekillendirilir.

Karın germe obezite sorunu olanlara uygulanabilir mi?

Karın germe operasyonları obezitenin seviyesine göre uygulanabilir.