Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ameliyatı farklı nedenlerden dolayı tercih edilir. Cerrahi bir operasyon olan bu işlem hem sağlıklı nefes alabilmek hem de yüz hatları ile uyum sağlayan bir burun yapısına sahip olmak amacıyla yapılır.

Doğuştan oluşan şekilsel bozukluklar veya sonradan meydana gelen travmatik kazalar sonrası burunda deformasyonlar meydana gelir. Meydana gelen bu deformasyonlar kişiyi psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkiler.

Bu nedenle daha güzel bir burun şekline sahip olmak ve rahat nefes alabilmek için burun estetiği kaçınılmaz olur. Bu doğrultuda plastik cerrahlar steril klinik ortamlarda burun estetiğini profesyonel anlamda gerçekleştirir.

Yapılan ameliyat sonrası burun deformasyonları ve şekilsel bozuklukları tamamen ortadan kalkar. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı giderek yaygınlaşıyor ve ortaya daha başarılı sonuçlar çıkıyor.

Yüzün en çok dikkat çeken bölgesi olan burun, farklı nedenlerden dolayı şekilsel bozukluğa uğrayabilir. Burundaki şekil bozuklukları ortadan kaldırmak ve daha rahat nefes alabilmek amacıyla plastik cerrahlar tarafından burun estetik yapılır. Tıp literatüründe rinoplasti olarak adlandırılan bu işlem cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

Burun Estetik Ameliyatı – Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı yaklaşık 2, 2,5 saat sürdüğünden dolayı genel anestezi kullanılır. Öncelikle hastanın isteği ve beklentisi doğrultusunda buruna uygulanacak işlemler ve yapılacak değişiklikler belirlenir. Ardından açık ya da kapalı rinoplasti ameliyatı kullanılarak burun yeniden şekillendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra hasta bir gece hastanede bekletilir ve yakından takip edilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun şeklinden memnun olmayanlar ve nefes almakta zorlanan kişiler burun estetiği yaptırarak hem güzel bir görünüme hem de sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olurlar. Bunun dışında burun ucu düşüklüğü bulunanlar ve burun kemerinden rahatsız olan kişilerde burun estetiği yaptırabilirler.

Burun Yapısı Nedir?

Burnun genel anatomik yapısı kemik, kıkırdak ve deriden oluşur. Fakat kimi zaman doğuştan kimi zaman ise sonradan meydana gelen kazalar sonrası burunda şekilsel bozukluklar oluşabilir. Dolayısı ile yapılan cerrahi müdahaleler neticesinde burun yapısı yeniden şekillenir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiğinin son dönemlerde daha çok estetik kaygı ile yapılır olması sık konuşulan konular arasında yer alır. Özellikleri burnun kemerli yapısı ve burun ucu düşüklüğü gibi durumlarda yapılan ameliyatlar neticesinde burun yüz hatları ile orantılı hale getirilir. Bunun dışında rahat ve sağlıklı nefes almak amacıyla da burun estetik tercih edilir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik amaçlı yapılan birçok ameliyatta yaş sınırı bulunuyor. Aynı şekilde rinoplasti ameliyatı içinde kişinin gelişim dönemini tamamlamış olması gerekir. Burun estetik ameliyatında 18 yaşını doldurmuş olmak önemlidir.

Burun Estetik Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti ameliyatları tamamen kişiye özel planlanır. Bu nedenle buruna uygulanacak işlemin yapısı ve teknik süre üzerinde etkili olur. Rinoplasti süresi ortalama 2, 5-3 saat sürüyor.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık rinoplasti ameliyatı ciddi burun ameliyatlarında kullanılır. Burnun yeniden şekillenmesi açısından bu ameliyat tekniği cerrahın işini kolaylaştırır. Fakat dikiş izi içermesi nedeniyle pek fazla tercih edilmez.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Yüzün görünür bölgelerinde dikiş izi içermeyen kapalı rinoplasti ameliyatı hafif burun şekillendirme ameliyatlarında kullanılır. Cerrah burun içerisinden kesi atarak ilerler ve burnu istenilen boyuta ve yapıya getirir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişen teknoloji ve kullanılan yöntemler sayesinde rinoplasti ameliyatı günümüzde daha kolay ve hafif geçiyor. Ameliyat sonrası hastanın dinlenmesi ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Özellikle hastanın burun ve kafa kısmını dik bir şekilde tutarak dinlenmesi önemlidir. Burun estetik ameliyatı sonrası kızarıklık ve morarmalar görülse de bunlar tamamen geçici komplikasyonlardır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Burun estetik cerrahi bir operasyon olduğu için iyileşme süresi zaman olabilir. Ameliyattan sonraki ilk 1 hafta yüzdeki morarmalar ve ödemler ortadan kalkar. Ödem ve kızarıklıkların ortadan kalkması ile birlikte hasta kısa sürede normal yaşantısına döner. Bunun dışında burnun istenilen şekli alması 6 ay ile 12 ay arasında değişir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Estetik fiyatları burundaki şekilsel bozukluğa ve tercih edilen yöntemi bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle burun estetiği fiyatları hakkında net bilgi sahibi olmak isteyen hastaların birebir görüşmesi gerekir. Burun estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Ameliyatsız Rinoplasti Nedir?

Günümüzde estetik operasyonlar giderek yaygınlaşıyor. Fakat bazı hastaların ameliyat korkusu ve kaygısı bulunduğu için ameliyatsız operasyonları daha fazla ilgi görüyor. Ameliyatsız burun estetik, burun dolgusu şeklinde uygulanır.

Burun Estetik İçin Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Burun estetik işleminde deneyimli ve uzman hekim desteği son derece önemlidir. Cerrahın bu konuda profesyonel olması ortaya çıkacak mükemmel sonucu doğrudan etkilediği gibi ameliyat sonrası yaşanacak riskleri de ortadan kaldırır.

Burun Ucu Estetik Nedir?

Burun ucu estetiği daha çok burun ucu düşüklüğü bulunan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca burun ucu kenarında girinti ve çıkıntı gibi kötü görüntülerin bulunması halinde burun ucuna dolgu maddesi uygulanır. Böylece tüm deformasyonlar ortadan kalkar ve burun istenilen şekli alır.

Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Burun Estetik Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Burun  ameliyatı ortalama 2, 5-3 saat sürüyor. Tüm ihtimallere karşı hastalar bir gece gözlem altında tutulur.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrası burunda hafif ağrı görülür. 1 hafta sonra tüm ağrılar ortadan kalkar.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

Ameliyat sonrası hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla tampon kullanılır. Kullanılan tampon sayesinde olası kanamalarda ortadan kalkar.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne Kadar Sürede Dönerler?

Estetik sonrası ilk 1 hafta oldukça önemlidir. Bu süre zarfında hastanın dinlenmesi gerekir. Ameliyat sonrası oluşan morluk ve ödemler yavaş yavaş ortadan kalkar. Hastalar 14 gün sonra normal yaşantılarına ve iş ortamlarına dönebilirler.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Burundaki şekilsel bozukluğun fazla olması ameliyatı zorlayabilir. Fakat deneyimli cerrah seçimi ameliyatı ve hastanın iyileşme sürecini doğrudan etkiler. Dolayısıyla zor bir burun estetik ameliyatı daha kolay ve güvenilir geçer.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben De Mi Öyle Olacağım?

Zahmetli bir estetik operasyon olan burun estetik ameliyatı kimi zaman kötü geçebilir. Bu nedenle birçok kişi ben de mi öyle olacağım düşüncesine kapılabilir. Fakat bu konuda doktorun deneyimi ve profesyonelliği ortaya çıkacak başarıyı doğrudan etkiler. Yapılan doğru seçimler sonrası burun estetik operasyonları daha kolay geçer.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Estetik sonrası burnun istenilen şekli alması 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ameliyat sonrası burunda oluşan morluk ve kızarıklıklar bir hafta içerisinde düzelir. Dolayısıyla nasıl bir burun yapısının ortaya çıktığını anlamak için 10-14 gün beklemek gerekir.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Ameliyat sonrası burunda morluk ve kızarıklık gibi komplikasyonlar meydana gelir. Ayrıca nadir de olsa burun estetik ameliyatı sonrası kanama enfeksiyon riski de görülür.

Burun Estetik Sadece Estetik Amaçlı Mı Yapılır?

Burun estetik hem sağlıklı nefes alabilmek hem de yüz hatları ile uyum sağlayan bir burun yapısına sahip olmak amacıyla yapılması sık konuşulan bir durumdur.

Yurtdışından Geleceğim Ne Yapmam Gerekir?

Güzel bir burun formuna sahip olmak için yurt dışından Türkiye’ye gelen kişilerin öncelikle alanında başarılı bir cerrah ve hijyenik bir klinik tercih etmesi gerekir. Ayrıca ameliyat sonrası konaklama amacıyla kullanılacak yerinde seçimi doğru yapılmalıdır.

Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Sağlık durumu ameliyat gibi operasyonlara elverişli olmayan hastalar burun estetik yaptıramazlar. Özellikle hemofili hastaları bu tür operasyonlardan kaçınmalıdır.

Burun Estetik Zor Bir Ameliyat Mı?

Bu ameliyat zor bir ameliyat değildir. Fakat bu konuda ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın teknik açıdan donanımlı olması son derece önemlidir.

Estetik Sonrasında Sorunun Tekrar Etmesi Mümkün Müdür?

Burun ameliyatı teknik açıdan profesyonellik isteyen bir alandır. Bu nedenle kemik yapısı ve kıkırdak istenilen şekilde oturmadığı takdirde yeniden şekilsel bozukluklar meydana gelebilir.

Bu Ameliyatı Bir Plastik Cerrah Mı Yoksa Bir Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Mı Yapmalı?

Plastik cerrahlar burnun istenilen boyutta ve görünümde olması için buruna şekil verirler. Bu nedenle estetik kaygı ile yapılan tüm burun estetik ameliyatları plastik cerrahlar tarafından yapılır. Bunun dışında sağlık amaçlı tercih edilen operasyonlarda kulak burun, boğaz uzmanları da ameliyatta yer alırlar.

Burun Estetik Sonrasında Herhangi Bir İz Kalır Mı?

Burun estetik işleminde kullanılan açık rinoplasti ameliyatı sonrası burunda iz kalır. Dolayısıyla birçok kişi burunda iz kalmaması için kapalı rinoplasti ameliyatını tercih eder.

Kemikleri Kırıyor Musunuz?

Burun kemiğinin büyük ve çıkıntılı olması halinde burun kemiği kırılıyor. Bu sayede buruna doğal bir görüntü verilir ve burun kemiği düzeltilir.

Burun Estetik için Anestezi Uygulanır Mı?

Burun ameliyatı yaklaşık olarak 3 saat sürüyor ve bu ameliyatta genel anestezi kullanılır.

Tampon Neden Konur? Tampon Koymak Şart Mı?

Hastanın daha kolay iyileşmesini sağlamak amacıyla tampon kullanılır. Buruna uygulanan tampon sayesinde kanama riski ortadan kalkar.

Tamponlar Çıkarken Çok Mu Acıyacak?

Ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tampon çıkarma işlemi sırasında hastalar hafif ağrı hissedebilir. Kısa sürede çıkarılan tamponlar sonrası hasta rahat nefes almaya başlayacaktır.

Silikon Tampon Ne Zaman Çıkarılır?

Son dönemlerde yapılan burun estetik sonrası hastaların daha rahat nefes alabilmesi için silikon tamponlar kullanılır. Kullanılan silikon tamponlar ise 4-5 günden sonra çıkarılmaya başlar.

Rinoplasti’de Amaç Burnu Küçültmek ve “Kemik Almak” Mıdır?

Estetik kaygı ile yapılan burun estetik ameliyatlarında burun genellikle yüz hatları ile orantılı hale getirilir. Bu nedenle büyük burun yapısı daha küçük hale getirilirken burundaki kemik ise kırılarak yeniden şekillenir.

Operasyon Sonrası Burnum İstediğim Gibi Olmazsa Ne Olur?

Günümüzde uygulanan tüm estetik operasyonlar hastanın beklentisi ve ihtiyacı doğrultusunda şekillenir. Aynı şekilde rinoplasti ameliyatlarında en ideal ve en güzel burun şeklini elde etmek amaçlanır.

Dolayısıyla istenilen sonuç elde edilemediği takdirde burun estetik ameliyatları yeniden tekrarlanır. Ameliyat olmak istemeyen hastalar ise burun dolgusu sayesinde meydana gelen şekilsel bozukluklardan rahatlıkla kurtulabilir.

Burun Estetik Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?

Burun estetiğini yaptıran hastalar ilk 3 gün burnun su ile temasından kaçınırlar. Ameliyattan 1 hafta sonra ise rahatlıkla duş alarak rutin bakımlarını yerine getirebilirler. Bu nedenle rinoplasti sonrası duş için uzmanlar tarafından önerilen süre 7 gündür.